Upravit stránku

Vybíráte zrovna kotel pro svůj rodinný dům? Potom dbejte nejen na výhodné cenové nabídky, ale především na bezpečnost a spolehlivost. Kotel musí optimálně vyřešit váš problém s vytápěním rodinného domu, případně i s ohřevem užitkové vody. Výběr kotle vždy dostatečně konzultujte s odborníkem z topenářské firmy, který vám poskytne veškeré důležité informace a s výběrem kotle poradí.

Kromě ceny, bezpečnosti a spolehlivosti kotle sledujte také výrobce. Ideálně si vyberte kotel od takového výrobce, který má ve vašem regionu proškolený servis, abyste v případě neočekávané situace nemuseli hledat servis po celé republice.

Jak vybrat kotel

Novým zákonným požadavkům na dotace odpovídají kotle 4. a 5. emisní třídy, které jsou ale dražší, než předchozí třídy kotlů. Proto různé druhy státních dotací podporují výměnu starých kotlů o výkonu do 50 kW za nové. Vše za vás ohlídáme, zajistíme bezproblémovou montáž kotle a přípravu všech podkladů pro vyplacení peněz na základě dotace.

Plynové kotle – oblíbená varianta bez nutnosti obsluhy

Topení plynovými kotli poskytuje ekologický způsob vytápění domu i ohřevu vody, protože spalováním zemního plynu do ovzduší odchází minimum škodlivých zplodin. Mezi základní aspekty, podle kterých bychom měli plynový kotel vybírat, patří hlavně výkon, pokrytí tepelné ztráty bydlení nebo možnost kondenzační varianty kotle.

Plynový kotel

Kondenzační plynové kotle

Zatímco účinnost klasických plynových kotlů dosahuje zhruba 90 %, kondenzační kotle podle dostupných informací od výrobců dosahují účinnosti kolem 103 %. Je to dáno tím, že kondenzační kotle využívají k ohřevu i zbytkové teplo spalin, které klasické kotle nevyužijí a odchází nespotřebované do komína. Vynaložené finanční prostředky na kondenzační kotel se vám v řádu několika let vrátí. 

Povinnosti spojené s plynovým kotlem

Pokud se rozhodnete pro vytápění bydlení plynovým kotlem, před jeho spuštěním nezapomeňte nechat provést výchozí revizi. Každoročně je pak povinná kontrola spalinových cest a jednou za tři roky provozní revize. Revizní technik vystaví po revizi zprávu o kontrolách a revizích, kterou si důkladně uschovejte pro případ vzniku náhlé nehody kotle. Běžné ceny za čištění a kontrolu spalinových cest začínají někde na 600 Kč. Záleží přitom na pracnosti kontroly i na lokalitě.

Výkon plynového kotle

Potřebný výkon plynového kotle vypočítáte pomocí tří aspektů, kterými jsou:

  • obytná plocha domu v m2
  • stáří domu a jeho zateplení
  • stáří instalace ústředního vytápění a rozvodu teplé užitkové vody

Všeobecně platí, že u novějších budov s novou instalací topení a rozvodu teplé vody je na 1 m2 potřeba výkon cca 70 Wattů tepelného výkonu. U starších domů jde o hodnotu zhruba 150 Wattů na 1 m2.

Kotle na tuhá paliva – návrat ke klasice

I když jsou plynové kotle díky svému efektivnímu, bezpečnému a téměř bezúdržbovému provozu oblíbenou volbou, stále častěji se lidé vrací ke klasickým kotlům na tuhá paliva. Topení v kotli na tuhá paliva je sice levné, ale náročnější na obsluhu a uskladnění materiálu. Dřevo a uhlí patří mezi nejlevnější topivo.

Jak vybrat kotel na tuhá paliva

Nejdůležitější je samozřejmě účinnost, ale jsou tu i další důležité aspekty výběru kotle. Chcete pro vytápění používat dřevo, uhlí nebo dokonce biomasu? A co emisní limity?

Kotel na tuhá paliva

Emisní limity

Od ledna roku 2018 zákon dovoluje pouze prodej kotlů emisní třídy 4 s minimální účinností 82 % a kotle emisní třídy 5 s účinností vyšší než 88 %. Díky tomu došlo k výrazné redukci množství oxidu uhelnatého ve spalinách kotlů, které se následně dostávají do ovzduší. Už bychom tedy neměli vidět nad domy hustá, černá oblaka smradlavého dýmu. Množství škodlivin, které odchází komínem, ovlivňuje především spalovací technologie kotle, druh paliva ale i péče o kotel a komín.

Čím v kotli topit?

Oblíbenou variantou jsou kotle s možností kombinace více druhů paliv. Ať už se rozhodnete pro jakékoliv palivo, je důležité dbát na jeho dostatečnou kvalitu. Například je naprosto nevhodné topit mokrým dřevem, které spotřebovává nadbytek energie, protože se v kotli nejprve suší a až potom začne skutečně hořet.

Jaký výkon kotle zvolit pro rodinný dům?

Výkon kotle je velmi důležitý z hlediska velikosti místnosti, kterou má za úkol vytápět. Kotel musí v daném prostoru vytvořit tepelnou pohodu, aby bylo všem doma příjemně. Při nízkých venkovních teplotách je potřeba vyšší výkon, naopak když je venku teplo, je potřeba pouze malý výkon.

Kontrolu výkonu zajišťuje tzv. výkonová modulace. Moderní kotle samy vyhodnotí situaci a podle monitorovaných hodnot nastaví správný výkon. Správný výkon kotle zjistíte dle projektového výpočtu, ve kterém jsou zaznamenané tepelné ztráty budovy.

Výpočet výkonu kotle

Pokud právě stojíte před výběrem nového kotle, nechte si změřit tepelnou ztrátu domu. Uvádí se, že v moderních domech je na jeden m3 potřeba výkon kolem 40 Wattů. U starších domů bez tepelné izolace se tyto hodnoty ale pohybují kolem 75 Wattů na m3.

Pro výpočet optimálního výkonu kotle je důležité znát několik základních údajů:

  • obytná plocha domu
  • stáří domu a jeho zateplení
  • stáří instalace ústředního topení a teplé užitkové vody

Přibližné hodnoty výkonu kotle pro jeho správnou funkčnost:

Obytná plochaNová budova s dobrou izolací a moderním topným systémemBudova z 80.- 90. let s dobrým zateplením a moder. top. systémemNezateplená budova z 80.- 90. let a starším top. systémemNezateplená budova z 80. let s moderním top. systémemBudova ze 70. let s dobrým zateplením a starším top. systémemBudova ze 70. let a starší, nezateplená, se starým top. systémem
Do  60 m24 kW5 kW8 kW7 kW6 kW9 kW
70 m25 kW6 kW9 kW8 kW7 kW11 kW
80 m2 6 kW7 kW10 kW9 kW8 kW12 kW
90 m2 6 kW8 kW12 kW10 kW9 kW14 kW
100 m27 kW9 kW13 kW11 kW10 kW15 kW
120 m28 kW10 kW16 kW13 kW12 kW18 kW
140 m210 kW12 kW18 kW15 kW14 kW21 kW
160 m211 kW14 kW21 kW18 kW16 kW24 kW
180 m213 kW15 kW23 kW20 kW18 kW27 kW

Zdroj tabulky: https://www.2kenergy.cz/novinky/jak-spocitat-vykon-kotle-34.html

Již víte, jak si vybrat vhodný kotel pro svoje potřeby. Víte, na co se zaměřit a co si pohlídat. Nyní stačí vybrat!

Nevíte si rady s výběrem vhodného kotle? Napište nám

  • Po odeslání formuláře se s Vámi telefonicky spojíme, děkujeme.
  • Položky označené hvězdičkou (* ) jsou povinné.
Nahoru